Moj profil Nastavitve Odzivi Pogovori Najljubše Odjavi se

Forumi /

Lepota, stil, zdravje /

Nega telesa, lepota, kozmetika /

ŠKODLJIVE sestavine v kozmetiki - debata in skupna tema

Tema je namenjena debati in osveščanju o zdravju škodljivih kozmetičnih sestavinah. O vplivih kemijskih snovi na zdravje še zdaleč ni na voljo dovolj informacij. Poleg snovi, ki spodbujajo nastanek raka, so v uporabi tudi številne snovi, ki so škodljive za živčni, imunski in hormonski sistem ter ogrožajo gene in reprodukcijski proces. Nekaj najpogosteje uporabljenih škodljivih sestavin v kozmetiki: ~ SLS (Sodium Lauryl Sulfate): uporablja se v šamponih, kopelih, gelih za prhanje… zaradi čistilnih lastnosti in dobrega penjenja. Povzroča draženje oči, luščenje kože, lišaje na koži in ostale alergične reakcije. ~ DMDM Hydantion, Methenamine in Quarternium-15, Diazolidinyl Urea ipd: Povzročajo alergije, glavobole, astmo... ~ Cocamidopropyl Betaine ali Coco Betain: uporablja se za čiščenje in kot spodbujevalec penjenja. Povzroča draženje kože, oči in pljuč in alergije. ~ DEA, Cocamide DEA in Lauramide DEA: Najdemo jih v kremastih in penečih se izdelkih -šamponi, vlažini geli, mila, kreme za sončenje ipd. Povzročajo razdraženost kože in sluznic, rakasta obolenja jeter... ~ Triklosan: antibakterijsko sredstvo, ki je pogosto v kozmetičnih preparatih. Draži kožo in negativno vpliva na hormonsko ravnovesje in imunski sistem. ~ Mineralno olje: Zapira pore in tako koži onemogoča izločati strupe iz telesa, povzroča akne. Upočasnjuje tudi samo delovanje kože in razvoj celic ter tako pospešuje staranje. ~ Methyl, Propyl, Butyl in Ethyl Paraben: Povzročajo alergične reakcije, izpuščaje in lišaje na koži. ~ Aluminij: je sestavina deodorantov, antiperspirantov, cepiv... Raziskave ga povezujejo z Alzheimerjevo boleznijo. Sestavine na osnovi aluminija začasno zamašijo žleze znojnice. Spada med živčne strupe, ki se lahko veže na rdeče in bele krvne celice ter hormone.
2014 12 19
~ Stearalkonium Chloride: štirikratna amonijeva sestavina, ki se uporablja v balzamih za lase. Povzroča alergijske reakcije in je toksičen. ~ Color: sintetične barve. Uporabljajo se, da bi kozmetični izdelki imeli lep videz (naravni izdelki so zaradi tega večkrat “grših” barv- rjavo zelene, …). Označene so lahko kot FD&C ali D&C. ~ Smukec: Smukec je dejansko zdrobljen lojevec, mineral. Vsebujejo ga otroški in drugi pudri, zdravila, pesticidi, deodoranti, kreda, voščenke, milo, izolacijski materijal, barve, papir ipd. Je strupen, lahko povzroča tumorje na jajčnikih in pljučih. ~ DBP, Dibutil Ftalat, Diethyl phthalates: To kemikalijo najdemo v lakih za nohte in sprejih za oblikovanje las. V kozmetičnih izdelkih služi kot topilo za sintetična barvila, proizvajalci pa jo navadno skrijejo v sestavino Fragrance (dišava). Spada med hormonske motilce, škodljiva pa je tudi za okolje, vključno z njeno proizvodnjo. Dišave spadajo med poslovne skrivnosti tako, da proizvajalci niso zavezani k razkritjem njihovih sestavin. Laboratorijske raziskave so pokazale, da DBP povzroča razvojne nepravilnosti na testisih, prostati in zmanjšuje količino spermijev. Povezujejo jo tudi z motnjami jeter in ledvic, glavoboli, vrtoglavicami, izpuščaji, hiperpigmentacijo kože, dražečim kašljem, bruhanjem, draženjem kože…. Sedaj lahko razumete zakaj so cene naravnih izdelkov dražje od tistih proizvedenih industrijsko. Z nakupom naravnih izdelkov boste brez skrbi poskrbeli za zdravje in lepoto vašega telesa, hkrati pa bo to tudi vaš prispevek k varovanju in ohranjanju okolja. Kakšno je vaše mnenje o navedem? Kakšno kozmetiko uporabljate?
2014 12 19
ko kupujem kozmetiko, najbolj pa pri šamponih pazim, da ni nekaj od tega, samo sem slišala, da so druge sestavine tudi škodljive, tak da ne veš kaj sploh lahko uporabljaš...
2014 12 19
Rak je dokaj kompleksna bolezen, ki po mojem mnenju izhaja tudi iz notranjosti (negativne misli, čustva...) Glede kozmetike sama trenutno uporabljam od komercialnih izdelkov samo Afroditino hidratantno kremo kot podlago za puder, pa še to bom opustila. Na srečo sem se začela zavedati, kaj je skrito in zakamuflirano v kozmetičnih znamkah (kot so Loccitane, Lush, Nivea, Loreal, Garnier... in vse "naravne" žavbice, ki imajo samo kak % naravnih sestavin...). Leta in leta sem uporabljala kozmetiko, brez da bi kdaj pomislila kaj dajem na svoje telo in kožo. Imela sem nešteto zdravstvenih problemov, od dermatitisa po obrazu, aken in mozoljev, ki jih niso znali pozdraviti niti najboljši dermatologi s kortikosteroidi - močno odsvetujem ta način zdravljenja! Odločila sem se, da si deodorante, masla za telo in ostalo izdelam sama. Naravne sestavine (kokosovo olje, kakavovo maslo, karitejevo maslo, čebelji vosek, različna rastlinska olja - mandljevo, avokadovo, korenčkovo...) imajo svojo ceno, vendar se dolgoročno obrestuje in mi nikoli ni bilo žal niti enega evra.
2014 12 19
hvala za vse te informacije, zelo koristna tema! [:nasmeh]
2014 12 19
hvala za temo. bom šla sčekirat kaj vse vsebuje shauma šampon (jutri, tako da upam da tema ostane; se mi zdi zelo koristna). lp
2014 12 20
Mislim, da tema ne bo zbrisana, vsaj upam [:nasmeh]
2014 12 21
Se strinjam z miss11, tudi jst uporabljam samo naravno kozmetiko. Vasi izdelki so zelo kvalitetni, ker jih jst uporablja. Lp
2015 01 09
Hvala Ajna :) Glede šamponov je žal res, da si doma težko izdelaš nek pameten šampon, poskusila sem en recept, vendar nisem bila zadovoljna...
2015 01 28