Moj profil Nastavitve Odzivi Pogovori Najljubše Odjavi se

Forumi /

Lepota, stil, zdravje /

Zdravje /

VEGETERIJANSTVO - recepti, izkušnje, debata (skupna tema)

ja, na krvnem testu vidiš, koliko imaš česa v krvi ;)
2015 02 25
Za železo greš v laboratorij na krvni test, ki je narejen že isti dan - zelo enostavno in hitro. Zdravnik ti izvid razloži. Sama imam železo na spodnji meji, zato ga jemljev v tabletah, pa tudi uživam borovnice v teranu z medom, razmišljam da si naredim tudi višnje v teranu ;) Za absorpcijo železa je bistven vitamin C. Dokler sem imela zelo kratke in šibke M, sem imela odlično železo. Nato so se začele zelo obilne M in se je to takoj poznalo na krvni sliki. Zdravniki naredijo cel haloo okoli tega.
2015 02 26
Hvala za informacijo, razmišljam da bi opravila test, da se prepričam da je vse ok.. ker sem slišala za primere ko so si nekateri naredili veliko škodo z dolgotrajnim pomanjkanjem kakšnega elementa.. Za železo vem, da ga kar precej vsebuje krompir :)
2015 02 26
Res je, dobro je it pogledat, sploh če že dolgo nisi dala kri. Jz grem na vsaka 3 meseca dat kri, žal sem pa že nekaj časa na spodnji meji. Redkokateri zdravnik podpira vegeterijanstvo, večina ga celo krivi za slabokrvnost. Posledično so tudi moje želje o darovanju krvi padle v vodo, saj imam nizko železo, nizek tlak in tudi premalo kg :/
2015 02 26
Do zdaj je še res nisem, groza me je igel in krvi -ampak bo najbrž res pametno preverit.. Klasična medicina ga res ne podpira, medtem ko pa alternativa ga, in sama se vedno pogosteje poslužujem alternativnih pristopov.. (Čeprav priznam da za kri včasih vzamem feroglobin (čeprav mi ni dober filing jest teh tablet).. ) ampak raje preventiva kot... * jaz sem se pa zredila odkrar ne jem mesa [:ljubek]
2015 03 01
Če vegetarijanstvo ne bi bilo zdravo in ga zdravniki ne bi podpirali, verjetno v kliničnem centru ne bi ponujali vegetarijanskih obrokov [:tihsmeh] Jaz z zdravniki nisem imela nikoli problemov, da kateri ne bi podpiral mojega vegetarijanstva. Sem imela nesrečo pri športu par let nazaj - končala v kliničnem centru - so preverili seveda tudi kri - vse super, sem pa tudi tam dobivala vegi meni (pa še ful dobro so kuhali). Sem zdravniku seveda tudi povedala da sem vegi, je rekel naj kar bom [:smeh] Redni zdravstveni pregled lani na faxu - imela sem boljše železo kot katerakoli vsejeda sošolka. Nič ne pazim koliko železa pojem... Je pa res, da pojem veliko zelenjave, ki vsebuje železo (pa radiča sploh ne jem nikoli). Bučke na 1001 način, špinača, blitva... Pa veliko suhega sadja. Fora je, da nekatere jedi zmanjšajo absorpcijo železa. Recimo, tudi če poješ železove tablete, pa čez popiješ mleko, bo telo porabilo samo 50% tega železa. Tako da mlečni izdelki ful zavirajo absorpcijo železa. Je pa dobro uporabljati Cronometer (poišči na Googlu), to je aplikacija kjer vneseš notri kaj si jedel čez dan, pa ti napiše točno koliko vseh vitaminov si dobil, beljakovin, kalorij...
2015 03 05
Aja, pa še to. Če ima ženska močne menstruacije zaradi tega izgubi veliko železa in lahko to vodi v slabokrvnost. Ni samo od hrane odvisno...
2015 03 05
Aha, mlečni izdelki so problem, to res nisem vedela da vpliva na absopbcijo železa (mleka ne pijem, pojem pa veliko sira, kar itak mislim zmanjšat). Odkar sem vegeterijanka se nisem zredila niti za gram, saj se ne bašem samo z ogljikovimi hidrati, pač pa uživam veliko sadja in zelenjave. Imela sem sošolke, ki ko so postale vegi so jedle skoraj samo testenino na 101 način in itak da so se zredile. Radiča in blitve ne maram preveč - vseeno pojem tu pa tam. Jem špinačo, bučke, melancane in vse ostalo :) Nimam več tako močnih M kot sem jih imela npr. 1 leto nazaj, očitno se je telo že ščistilo.
2015 03 05
Da še jaz prispevam nekaj kulinaričnega [:nasmeh] Ker se je začela uradna sezona regrata vam priporočam, da poskusite vmešana jajčka z regratom. Postopek je tak, kot če bi pripravljali gobe (na čebuli prepražimo regrat, lahko dodamo kak strok česna in poljubne začimbe, na koncu se doda še vmešano jajce). Okus je res zelo dober, nekateri pravijo, da jih spominja na šparglje, mene osebn bolj na pražene gobice.. Pa dober tek ;)
2015 03 13
Mmm, regrat je super :) Ravno včeraj sem ga jedla s jajčki. Zadnjič sem kupila maso za zelenjavne polpete, ki se jih nato sama oblikovala doma in dodala jajček - zelo dobro in okusno. Imam doma tudi knjigico Vegeterijanski recepti, bila je ene 5 evrov, je pa res ogormno receptov in novih idej :) Šparglje sem nasadila lani, vendar se par let ne smejo trgat, tko da čez kako leto pričakujem svoje prve šparglje. Imam vrt in veliko zelenjave pridelam sama, to mi je res super rekreacija in sprostitev :)
2015 03 13
Res je 1000 stvari, ki se jih da naredit.. tudi sama sem vrtičkarica po duši in po poklicu :) in ni boljšega kot lasten pridelek, se mi zdi da je hrana vzgojena doma nabita z neko posebno energijo. Sama si rada v poletnem času, ko je vsega na pretek nardim tud raznorazne polpete al pa kar pečeno "kašo" iz kromopirja in zelenjave. Ko sem omenila kašo, tudi ajdova z gobicami je njami [:smeh] Šparglji bi pa morali bit nekje 2 leti v špargljišču ja, mislim da se pobirajo 3. leto...
2015 03 13
Ja domača zelenjava je nekaj čisto drugega kot kupljena:) Extra kategorija [:smeh] O super ideja - regrat z jajčki - preizkusim jutri :)
2015 03 13
Ja, res je, šparglje lahko trgaš šele tretje leto :) Včasih vsejedci rečejo, ti si vegetirajka, res ne vem kaj naj pripravim zate - dejansko pa je mali milion možnosti in receptov. Ne vem ali sem delila z vami recepti z jajčevci s sirom in pelatijem v pečici. Zelo hutro pripravljena in okusna jed :) Sir se stopi in so jajčevci božanski, ni nobene večje znanosti :) Sama jed popestrim še s kajenskim poprom. Doma vzgojena zelenjava je bolj zdravaj, saj je brez kemije :)
2015 03 14
Sem preizkusila recept z regradom in jajci - zanimiva kombinacija. Mi je bilo vsekakor všeč. Čez vikend sem prvič preizkusila patišon bučke (bele, podobne letečim krožnikom), ki so zrasle poleti na vrtu. Recept? No ni bilo posebnega recepta....samo skupaj sem dala sestavine Postopek: 1. izdolbeš bučkino meso: Najprej sem iz bučke izdolbla bučkino meso (kar težko, glede na to, da je lupina zelo trda). Pomagaš si lahko z kakšno žličko za sladoled (tista trša večja, ki je prav za sladoled) ali čem drugim seveda. 2. prevreš bučkino meso, da postane mehko 3. skuhaš v posodici, dodaš poljubne začimbe Jaz sem najprej prepražila čebulo, dodala česen, nato bučkino meso, malo še korenja...poljubna zelenjava 4. malo še dušiš (jaz sem cca. pol ure - do 1 ure), da se navzame vonjev... 5. poješ:) V glavnem patišon bučke so SUPER [:nasmeh] Imam nekaj semen patišonke, sem izdolbla iz bučke (se mora še dobro posušiti), tudi semena hokaido bučke imam, tudi semena od maslenke bodo ....če ima katera kakšna druga semena z veseljem izmenjam [:nasmeh]
2015 03 16
Jz bi se priporočala za semena hokaido bučk :) Ti napišem ZS. Če morda katera rabi imam: * semena paradižnika - novosadski jabučar - bon pierre * semena peteršilja 2014
2015 03 28
1 2 3