Moj profil Nastavitve Odzivi Pogovori Najljubše Odjavi se

Forumi /

Lepota, stil, zdravje /

Zdravje /

VEGETERIJANSTVO - recepti, izkušnje, debata (skupna tema)

@RoxyEva, glede izbire pri uporabi zdravil - seveda jo imaš. Ampak, ko si boln, postane tvoje dobro počutje pomembnejše od "škode". Dejstvo pa je, da so na tapeti vedno le kozmetika in oblačila, ker so te stvari zamenljive. In če izberemo drug kos obleke, drugo maskaro naša kvaliteta življenja ne bo trpela. Če pa rečeš ne zdravilom testiranih na živalih, pa lahko potencialno ogroziš svoje življenje - to pa bi storili le redki posamezniki, saj se večini zdi človeško življenje pomembnejše od življenja ostalih bitij :) se pravi smo eko pa animal friendly do določene meje :) Ne vem, samo sklepam :)
2014 12 30
Drugače pa, kje si kupila tega "piščanca"? :)) to bi rada sprobala pri nas doma :))
2014 12 30
Glede izbire pri uporabi zdravil sem mislila tako - če jih rabiš in želiš uporabljati, nimaš izbire kot da uporabiš ta, ki so testirana na živalih, ker drugih ni. Imaš pa seveda izbiro da ne uporabljaš zdravil. Jaz jih, točno tako kot si rekla - vsak je lahko animal friendly do določene meje, se pa trudimo, da smo čim bolj... [:ljubek] Piščanec je tale (okus gyros ali kebab, oba sta odlična, mogoče je gyros meni še malo bolj): [slika:ddfba97b-a3b4-483e-bfbb-85f9985ccf01] Kupujem ju v Kalčku, tisti bio trgovini v BTCju (blizu Merkurja), trgovina Živa center. S tem "mesom" delam praktično vse, kar se dela s pravim mesom. Polnjene bučke, piščanec v testu, piščanec z rižem in curryjem, piščanec v smetanovi omaki za testenine.. Mmm sem kar lačna ratala [:tihsmeh] Vegi salame so pa daleč najboljše od Vegesnek-a. "Poli" salama - okus in izgled je popolnoma enak mesni salami, šunka, prekajena salama... Dobre narezane salame sem našla tudi v Kalčku, ampak je 5 rezin 5€, kar mi je pa too much [:smeh]
2014 12 30
Zanimiva debata se je razvila. Nisem probala nobeno to "piščančje" meso, me pa ima da to pripravim sestrinem fantu, da vidim ali bo opazil da ni pravi piščanec [:smeh] Zdravil tak sploh ne jemljem zadnjih par let, ker sem proti te kemije. Prehlad taraja 1 teden, z zdravili ali pa brez :) Oblačila recikliram (H&M, Intimissimi...), glede nepoštenega otroškega dela po svetu pa mislim, da težko kaj posameznik naredi, žal [:zalosten]
2014 12 30
Vsekakor je boljše narediti nekaj kot pa nič. Že s tem, da ne jemo mesa, mislim da veliko pripomoremo. Če smo pa še pozorne na oblačila in kozmetiko, ki jo uporabljamo je pa še boljše :) Kampanje kot so npr. UGGS are UGLY še vedno ne zaležejo, saj so ti piščanščki oz. ovčke še vedno precej popularne [:zalosten] Da izpopolnim recept za vegi sarmice :) Lahko jih naredite s sojinimi kroglicami in rižem, brez orehov, meni je tak bolj všeč :) Včeraj sem jih delala, njami [:nasmeh]
2015 01 08
Restavracija ki jo priporocam je Simfonija okusov v Mariboru... Je vegeterjanska/veganska restavracija, indijski stil in tak dobro da sam gledas... Cena je pa 5.5 e in je varianta: All you can eat, tak da lahko 10x nabases si, ce lahka tolk pojes ;);) v to je usteta juha in glavna jed.. Sladica je 2e za doplacat, samo je vredna teh 2 eur ;);)
2015 02 05
Ne bo ti žal :) poznam kar nekaj vegeterjancev in vsi pravijo da je tu TOP :)
2015 02 06
Super, odlična informacija, bo treba preizkusit, takoj ko bom prvič v MB :) Seveda vaja dela mojstra, v najstniških letih sem vedno kaj zažgala (jed, kabel od tosterja [:tihsmeh] ), ker takrat nisem imela interesa... Sedaj z veseljem kuham in pravijo da je okusno [:jezik]
2015 02 07
Kolko je pa kemije not v tem vegi piscancku, da ma zelenjava tak okus kot meso?:o No jaz osebno ne jem mesa ker mi ni dobrega okusa... Tak da tega nebi jedla ker manj kot meso voham in jem, raje ga mam :) se pa posilim pojest enkrat na 14dni kos mesa, da dobim beljakovine ;)
2015 02 07
Beljakovin je npr. v špinači več kot v mesu, tako da mesa za beljakovine reeees ne rabiš [:tihsmeh] To, da je potrebno jesti meso za beljakovine je že zdavnaj ovržen mit. V vegi "piščančku" ni nobene kemije, je vse ekološko. Hrani dajo okus začimbe. Si kdaj jedla surovega piščanca? Piščanec dobi dober okus šele, ko se ga skuha/speče in doda začimbe. Brez začimb ni dober. Če se te začimbe doda zelenjavi, ima pač okus po piščancu.
2015 02 15
Res je, beljakovine imaš tudi v leči, čičeriki, soji... Ne rabiš jesti mesa da bi dobila beljakovine. Mesa ne pogrešam in se brez njega počutim odlično. Imam sicer železo na spodnji meji, vendar sem si naredila borovnice v teranu in jem to po žličkah :) Mleka ne pijem, ker mi okus sploh ne paše, pojem pa ga v jedeh (juhe, peciva...). Mit da je mleko polno kalcija je tudi že zdavnaj odvržen :)
2015 02 15
Hm, glede na napisano, se mi zdi da lahko tudi jaz postala vegeterjanjka oz. bolj "delna vegeterjanka" - ker nekatere stvari pač rada jem (goveja/kurja juha, ribe, puranji meso). Vem, da bodo nekateri sedaj napisali, da delni vegeterjanec ne moreš biti:) Ali si ali pa nisi. No ampak tudi, nekdo ki je postal vegeterjanec verjetno ni to naredil čez noč. Meso mi kaj preveč ne diši, jem ga redko. V bistvu svinjine sploh nikoli nisem marala, - jem samo bolj belo meso (puranji, piščančji, ribe). Salame mi redko katere pašejo. Tudi jajca ne vem zakaj, ampak ko si jih ocvrem - imam nek čuden občutek. Mleko pa ne vem zakaj, ampak že od nekdaj mi ni bilo kaj preveč všeč - toplo mleko sploh, mi postane nekak čudno. Zelo rada pa jem vse vrste zelenjav, tu pa nimam nobenega odpora [:nasmeh] In seveda sadje:)
2015 02 15
Seveda se zavedam, da so beljakovine prisotne tudi v rastlinah, vendar sem mnenja, da se preko rastlin ne da pridobiti vseh beljakovin. Obstaja namreč več tisoč beljakovin (samo pšenica jih ima več kot 23 000) in verjamem, da vseh beljakovin rastline ne morejo proizvesti. Torej ne gre se za koncentracijo beljakovine ampak za raznolikost. kar se pa tiče vegi piščančka.. jaz zelenjavo vedno začinim in še ni imela okusa po piščancu.. tako da po mojem mnenju je notri kar lepo substrat, kot je tisti, ko namakamo piškote-breskvice v neko rdečo barvo z okusom po jagodah.. kar se tiče pa ekološke proizvodnje pa naredim če se le da ovink okoli tega...Namreč.. da ima izdelek napis, da je pridelava ekološka, je potrebno, da je 10 % proizvodnje ekološke. Torej.. če imaš na krožniku 10 krompirjev, enako velikih, je eden od teh ekološki, vsi ostali so pa zagiftani kot neekološki izdelki.. skratka.. eko ali ne eko, isto ješ strup, samo da tam malo več plačaš ;) ;) glede mleka: po mojem mnenju vsebuje domače mleko veliko kalcija, kar se pa tiče trgovinskega,.. no v tistem pa verjamem da ga ni :) glede na to, kolikokrat mu poteče rok uporabe in kolikokrat ga prekuhajo je pomoje kar lepo vse uničeno notri (če pogledate na dnu embalaže so odtisnjene neke številke - ponavadi z rdečo barvo - ta številka pove, kolikokrat se je mleko pokvarilo in bilo prepakirano ;))
2015 02 16
Preko rastlin se da pridobiti vse potrebne beljakovine. In če se katera boji tega, da rastline ne morejo proizvesti vseh potrebnih beljakovin, ni panike, kajti človeško telo jih lahko proizvede samo. :) Natančneje, med aminokislinami (ki v različnih kombinacijah sestavljajo beljakovine) je samo 9 takih, ki jih telo ne more samo tvoriti. Za teh devet, ki so esencialne aminokisline, je pomembno, da jih zaužijemo preko hrane. Sama se zavzemam za čim bolj raznoliko in zdravo prehrano, ampak trditev, da prehrani brez mesa manjka beljakovin, je napačna in brez znanstvene podlage.
2015 02 16
Zdravo, tukaj sem bolj nova vendar se bom pridružila debati, ker se vse življenje učimo in tudi sama marsičesa ne vem. Sama sem vegeterijanka nekje 4 leta ( ne vem točno :)).. Seveda se nisem odločila čez noč, vendar sem vse več razmišljala, če je res vredno da mora nekdo dati življenje za mojo "potešitev",.. ker sem študirala kmetijstvo sem pobliže spoznala tudi svetovni trend prireje mesa, sploh ameriških farm (eden takšnih je dokumentarec Home). Meso se mi sploh ne lušta več, ko pomislim kaj je v resnici, vse prej kot to. Jem pretežno zelenjavo,najraje iz svojega vrta.. včasih pa vzamem tudi kakšen Bion 3 - za b- komplex.. *tukaj vidim, da se veliko govori o železu- smem vprašat, kje izveš če ga imaš v normali? (krvni test?) Lp
2015 02 25