Moj profil Nastavitve Odzivi Pogovori Najljubše Odjavi se

Forumi /

Lepota, stil, zdravje /

Zdravje /

Kontracepcija - mnenja in debata - skupna tema

Samprodaja, v drugih drzavah so kondomi zastonj in jih gre vsak iskat kolikor jih zeli v bolnisnico ali pa v zdravstveni dom. Eni vsak dan porabijo enga, eni pa nikoli. Sistem ni tak, da se na cloveka predpisejo kondomi z receptom in omejenim stevilom. In tako pridejo skupno kondomi drzavo veliko ceneje, ker je toliko manj uporabnikov hkrati pa je toliko manj stroskov, ker ni obolelih s spolno prenosljivimi boleznimi in zdravljenjem hudih stranskih ucnikov. Kaj ti pomaga, da financiras 30eur stroska tabletk vsak mesec 5 let, ce potem dobi krvni strdek in da zzzs 30 tisoc evrov za operativno, postoperativno zdravljenje in po moznosti se druge tablete do konca zivljenja, da se strdki ne ponovijo. Tako da bi se drzavi veliko veliko bolj splacalo dajati zastonj kondom in kt placljive kot obratno. Ampak pri nas je itak vse obratno, samo na slabse ponavadi. Kar se pa tice teh dodatkov, preverijo se cisto vsi dohodki, da se odkrije take, ki goljufajo drzavo za dodatke. Meni se zdi kar prav, da je tako zlo strog rezim, zato da se ne izkorisca vec in da dobijo res tisti, ki rabijo ne pa tisti, ki zelijo molzti drzavo. Pa ne samo molzti drzavo, s tem se prikrajsa druge, ki bolj rabijo, da bi dobili vec al pa sploh kaj dobili.
2015 02 07
Aha tak pa gre ja ;) najprej sem mislila, da je tole na recept ;) sicer pa jaz nebi bla proti če se uvede kondome namesto tabletk,.. glavno da nekaj je :) No meni osebno se to ne zdi goljufanje države.. za otroka namreč rabiš kar veliko denarja.. posteljca, voziček, stolček, oblačila, plenice... mislim da bo našparan denar kar hitro poštel in bo potem vsaka evro dobrodošel ;) mislim.. da ti zmanjšajo otroški dodatek (ker si prej mislu na otroka in našparau da maš za začetek) in da potem zaradi tistega našparanega ne dobiš dodatka, štipendije ipd. malo tak.. ker tisti šparovček ne bo celo leto zdržal ;) ;) tako da meni osebno se to ne zdi goljufanje države.. ;) jaz osebno kot študentka z rednim šolanjem ne bom delala, ker imam tak urnik da niti ne morem (ker na našem faksu pač ne znajo urnika narest in ti tako raztegnejo pouk čez cel dan, vmes maš pa lukne in hodš 2 ure na faks, 2 ure domou, nazaj na faks itd).
2015 02 07
Da pojasnim drugi del: gre se za to, da je otrok odgovornost in strosek starsev in ne drzave. Drzava je toliko prijazna, da primakne denar za vse dodatke, ugodnosti, placane porodniske, stipendije, ji pa seveda ne bi bilo treba. V mnogih drzavah tega sploh ne poznajo. Otrok je izkljucno odgovornost in strosek starsev in ce se ti odlocijo za otroka, so dolzni za njega tudi poskrbeti v smislu, da so toliko odgovorni, da imajo redne dohodke, ki zadostujejo potrebam otroka. Seveda veliko stanejo vozicki, posteljice itd pa vendar je to strosek za katerega so odgovorni starsi in ne drzava. kar se pa nasparanega tice, mors pa gledat z vidika, da to pomeni, da dodatkov ne rabis. Ti imas redne dohodke in se nasparano. Torej, rabi nekdo, ki nima rednega dohodka in nima nic nasparano. In takemu potem drzava da, ker on bolj rabi kot ti, ki imas nasparano (je pa seveda povsem neodgovorno met otroka brez dohodkov ampak to je ze druga debata). Recimo ti kot studentka mas ze tolko velik ugodnosti, samo kolikor vem, studentke mame dobivajo izdatno stipendijo, dobijo se dodatne studentske bone, torej ima dva bona na dan naenkrat izkoristit (kar pomeni, da ce narocis dve pici na bon, jesta celoten obrok juha pica solata ti in tvoj partner za max 6eur - ker mali otrok ne more jest pice) torej za hrano cela tvoja druzina, ne samo ti in otrok zelo poceni prideta skozi. Kolikor vem se tolerirajo tudi odsotnosti iz vaj in tudi ponavljas lahko vec kot enkrat (kot vsi ostali) in materinstvo je tudi eden izmed razlogov za izjemni vpis v visji letnik, ki ga lahko velikokrat koristis.
2015 02 07
No vseekakor je strošek staršev in ravno zato, ker je država prijazna do študentov, ki se odločijo za otroka med časom študija, lahko tudi o tem razmišljam ;) verjetno v kakšni drugi državi o tem nebi razmišljala, če to nebi bilo na razpolago, tako pa sem tu preračunala, da bi z štipendijo (ki jo bom dobila ko rodim) in z partnerjevo službo (zaenkrat dela preko študentskega servisa, ker je še vedno študent - čez dve leti upam da zaposlen tam, saj tako se menijo). Kar se pa tiče študentskih bonov bi bila pa bolj vesela da mi jih vzamejo in namesto njih dajo kakšen euro na mesec, zato ker jih koristim le 1 krat na mesec ali pa še to ne ;) Jaz zaradi mojega zdravja jem samo polnozrnato hrano, brez maščob, sama zelenjava, če se le da od kmetov. ;) ponavljanja letnika pa nimam v planu, ker potem lahko gledam da bom v penziji žele pri 70 letih minimalno ;) sicer pa je kar nekaj ugodnosti ja, če se odločiš za starševstvo med študijem, torej ni razloga, da bi čakala na konec faksa.. ker po faksu bi nato bi čakala da bi dobila službo, nato bi čakala da mi dajo pogodbo za nedoločen čas (prej bi me kakšnih 6 let nategovali za določen čas, s tem ko bi mi prekinjali pogodbo) in potem bi bila stara 40 let preden bi lahko imela prvega otroka, in ko bi želela zanosit, bi mi dohtar to prepovedal, ker mi je sladkorna poškodovala ledvica in bi lahko bilo usodno :) skratka.. škoda čakat :)
2015 02 08
No sej ne mislit, da se kej nate spravljam alpakej :D malo sam pojasnila za vse skupaj, ki to temo berejo, da bodo vedele, da se imamo v resnici precej fajn glede na to kar nam financne zmoznosti drzave se omogocajo, dokler nam. Prej bodo ukinili pa tudi zato, ker vsi zlorabljajo. Poznam veliko takih kao samohranilk brez dohodkov, vse socialne, dodatke in nevem kaj se vlecejo, zastonj vrtci itd, v resnici majo pa partnerja punog para in dopustujejo na azurni obali kot happy family. Potem pa nekdo preseze tisti cenzus za par evrov in je gotov. Ja te nastete zadeve so zagotovo prednost, so pa tut neki minus tko kokr pr vsaki stvari. Recimo potem tezje dobis sluzbo po koncanem studiju, ce mas otroka, malega pa sploh (predvsem zarat bolnisk pa nefleksibilnih delovnih ur zarat vrtcev itd). Predvsem upam, da bojo tvojega partnerja resno zaposlili. Je pa res, da ce so neki zdravstveni razlogi v ozadju (sladkorna ce sm prov prebrala) je to potem cisto druga dimenzija.
2015 02 08
saj vem.. meni se samo pač zdi smotano čakat.. sestra ima naprimer punčko, staro 4 leta.. že pred dvemi leti je želela zanosti pa si ni upala, ker ji ves čas dajajo le pogodbo za določen delovni čas.. (ko je prvič zanosila, ji niso več želeli podaljšati pogodbe in je potem po vezah komaj prišla nazaj notri) tak da zdaj se je pač odločla da bo razkerala in zanosla, ker tak predno bo rodila, bo tamala stara 5 let... skratka.. jaz pač mislim, da je lažje med študijem meti otroka... mislim, pa da si na istem če imaš otroka ali ne: - če ga imaš: te ne zaposlijo zaradi bolniških - če ga nimaš, te ne zaposlijo, ker vedo, da ga boš kmalu imel in bodo imeli porodniško... in potem tudi bolniške ;) oziroma če dobiš službo si pa zanosit ne upaš... skratka jaz mislim da je prej + imeti med študijem, pa čeprav moraš skromno parkrat obrnit vsak evro ;) Cenzus je pa v naši državi zelo smotano določen to se strinjam.. nekje 300e na osebo če imaš je menda dovolj za preživetje po njihovi logiki .... sestra vem, da je bila brezposelna nekaj časa in je cenzus prekoračla za 1 cent in tako ni dobila pomoči...
2015 02 08
Eh, pri nas je večina stvari narobe, tko da me sploh ne čudi da so drugje kondomi zastonj, pri nas pa zavarovalnica krije tabletke. Nisem zdravnica, vendar mislim da je sladkorno med nosečnostjo potrebno še posebej "nadzorovat". Glede otroka med študijem pa očitno so res ful ugodnosti, država ti gre na roko, vendar jz vseeno ne bi imela otroka brez da imam reden dohodek, sploh pa ne če moj partner ne bi imel stalno zaposlitev, preko študenta te lahko jutri odslovijo in ni nujno da te zaposlijo, kljub obljubam... Plus, z malim otrokom ni enostavno dokončat študija in potem najti službo, ni enostavno niti brez otroka, vendar je z otrokom še težje, saj si nenaspan in podobno - moje mnenje. Kdaj pa je pravi čas za otroka je zelo relativno, za nekoga pri 20-ih, za nekoga pri 40-ih, za nekoga nikoli... Glede na to pa koliko je otrok brez staršev in kako živijo, bi jz osebno raje posvojila, kot pa rodila :)
2015 02 08
Tezava pri cenzusu je ta, da ljudje zlorabljajo pravice, ki naj bi bile za najsibkejse. In ce ne bi bilo takih, ki bi to pomoc zlorabljali, bi bil lahko cenzus visji in bi vec ljudi dobilo pomoc. Tako pa dobijo pomoc tisti, ki je ne rabijo, na racun tistih, ki jo rabijo. Ljudje mislijo, da opeharijo drzavo, v resnici pa tiste, ki so revezi. Na koncu pa se sebe, ker drzava prispara se kje, kjer vse udari po zepu (dvig ddv itd). Ko smo ze lih pri tej temi, ravno lani se je zacelo pri nas govoriti o moznosti uvedbe placljivih KT in so bili glej ga zlomka, proti ginekologi s prijatelji farmacevti.
2015 02 08
Ja dobiš lepo senzor, paziš pri prehrani ipd ;) ampak pri sladkorni moraš tak al tak tudi ko nisi noseč nadzorovat se 24 ur na dan da ne padeš skupaj ;) ;) ko si noseč pa samo skrbiš da ne poješ preveč hidratov z visokim GI ker ti hitro cuker gor nabije kar pa ni dobro za otroka.. no jaz imam sošolko, ki že ima otroka, partner je brezposelen in je rekla da se da ;) res je, da dobivata državno podporo, za katero jaz upam da ne bom rabila zaprosit (ker jo je menda treba po novem vračat ko prideš v službo).. računam samo na štipendijo (mogoče mi letos rata dobiti zoisovo) drugače pa državno ;) no jaz sem pridna in za faks delam vsak dan vse za sproti.. ;) če delaš zasproti, študij ni težko dokončati, problem je, če se nabere ;) službo pa je težko najti če otrok je ali pa če ga ni po mojem mnenju. še posebaj v mojem poklicu (učiteljica razrednega pouka), kjer ni ravno veliko povpraševanja ;) sicer pa moje mnenje: otroka je potrebno imeti čim prej, ko imaš še energijo se z njim ukvarjat pa noret :P :) glede posvojitve se pa lažje sliši kot pa praktično stori ;) Preverjajo in prekrške in nevem kakšne dohodke in na teste moraš it itd itd itd ;) skratka vse mora biti tip top, po možnosti pa moraš biti še bogataš ;) + nadzirajo te ;)
2015 02 08
Dejstvo je tudi, da če nebi daši predragi politiki toliko pokradli iz državnih blagajen, bi bil lahko višji cenzus in vsi bi dobili pomoč, ki bi jo potrebovali ;) ;) tako pa si ljudje mislijo: če kradejo oni državo, bomo pa še mi ;)
2015 02 08
Samprodaja, a morda veš glede štipendije, sem nekje slišala da se tudi to vrača?
2015 02 08
Državna štipendija se vrača, če padeš letnik, drugače ne.. Zoisova se pa v nobenem primeru ne vpraša ;)
2015 02 08
Socialno vračaš,če jo prejemaš več kot 1 leto
2015 02 08
Ja, včasih so bili obliži plačljivi, dobilo se jih je v tujini in se noben ni pritoževal, to je bilo normalno... Glede kondomov in stroška, bodimo iskreni strošek je relativen, odvisen od tega koliko jih porabiš in od tega kakšne so finance, kar je enega nič je lahko za drugega ogromno... Good luck, se tipkamo ko boš imela otroka in bila cela nesprespana, izčpana, utrujena in podobno... Pa te bom potem vprašala ali je težko še študirat zraven. Drgač pa si res upate takle računat na vse možne pomoči in štipendije, ki jih prinaša rojstvo otroka. Vse to bi jz lepo ukinila in dala res tistim, ki to najbolj potrebujejo.
2015 02 08
Vse se da, če se hoče --> kjer je volja je pot ;)
2015 02 08